Warning: include() [function.include]: Filename cannot be empty in /home/sosyalme/public_html/wp-content/themes/biggestnews/header.php on line 19

Warning: include() [function.include]: Filename cannot be empty in /home/sosyalme/public_html/wp-content/themes/biggestnews/header.php on line 19

Warning: include() [function.include]: Failed opening '' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/sosyalme/public_html/wp-content/themes/biggestnews/header.php on line 19
2:16 pm - Salı Kasım 21, 1583

Adet ağrılarına ne iyi gelir?

Yazar | Eki 10, 2011 | 0

Kadınların aylık hastalığı olan adet sancıları yaşam standartını kadınlarda önemli ölçüde etkilemektedir. Adet ağrısı problemlerini yoğun ve şiddetli olarak yaşıyorsanız adet sancılarını azaltıcı kürlerden yardım alabilirsiniz. Sağlıklı Yaşam kategorimizde sizler için çeşitli sağlık problemleri ve bu problemlerin nasıl giderileceğiyle alakalı bilgileri paylaşıyoruz. Bu makalemizde de adet sancıları için yapmanız gerekenleri anlatıyoruz.

Uzmanların açıklamalarından bir araya getirerek derlediğimiz yazımız umarım daha sağlıklı bir yaşama adım atmanızda sizlere yardımcı olur.

Adet sancısına ne iyi gelir

İşte adet sancıları için yapmanız gerekenler ;

Rahim kaslardan oluşmaktadır. Bütün kaslar gibi kasılıp gevşeyen rahim, vücudumuzda bulunan bazı maddelerin adet dönemi öncesinde artmasına bağlı olarak o süreçte daha kuvvetli bir kasılma gösterir.

Bu kasılmalar zaman zaman kramp şeklinde hissedilen ağrılara yol açar. Kasılmalara neden olan ve ‘prostaglandin’ olarak bilinen maddelerin düzeyi, adet dönemi devam ederken azalmaktadır.

Bu azalma,  adetin ilk birkaç gününden sonra ağrının azalmasını da açıklamaktadır. Genellikle alt karın bölgesinde ya da belin alt bölgelerinde kendini gösteren ağrılar, bacakların üst kısımlarında da ağrı ve çekilmeyle hissedilir. Bunların dışında; ishal, bulantı, kusma, baş ağrısı   ve baş dönmesi de şiddetli adet sancılarında rastlanan diğer şikayetler   olarak karşımıza çıkar.”

Kabus regl öncesi başlıyor

Kısaca PMS adı verilen Premenstrüel sendrom yani menstruasyon, adet görmekle ilişkili şikayetlerdir. Adetten bir ya da iki hafta önce, yumurtlamadan hemen sonra başlar ve adet döneminden de birkaç günü etkiledikten sonra geçer.

Akne, göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet, halsizlik, uyku düzensizlikleri, mide şikayetleri, kabızlık ya da ishal gibi bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler, kas-eklem ağrıları, konsantrasyon güçlüğü, ruh hali değişiklikleri, ağlama krizleri, huzursuzluk, depresyon sıklıkla görülen semptomlardır. Üreme çağındaki herhangi bir yaşta başlayabilir ve her kadın tarafından farklı yaşanır. Menopozun başlaması ve adet görmenin bitmesiyle PMS geçer.

Medikal tedavi yöntemleri

*Ağrı kesiciler
* Hormonal tedaviler (doğum kontrol hapları, hormonlu spiral-Mirena).

Rahatlatıcı öneriler:

* Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak n Karın bölgesine masaj ve sıcak uygulama yapmak
* Spor yapmak n B1 ve E vitamini takviyesi n Kalsiyum, magnezyum ve çinko içeriği yüksek besinler kullanmak
* Akupunktur ve refleksoloji n TENS adı verilen fizyoterapi yöntemleri

Ağrı kesici kullanırken dikkat!

Kadınların büyük çoğunluğunda ilaç kullanma eğilimi vardır. Hekimlerin de şiddetli adet sancılarının tedavisinde sıkça kullandıkları bir yöntemdir. Ancak ağrı kesicilerin adet dönemi  başlangıcının ilk sinyalleriyle birlikte alınmasının daha etkili olduğu unutulmamalıdır.

Doğum kontrol hapları sancıyı önleyebilir

Adet sancısıyla yumurtlama arasında yakın ilişki vardır. Ağrı kesicilere cevap ver-meyen durumlarda doğum kontrol hapla-rıyla yumurtlamanın ortadan kaldırılması       ve kanayan rahim iç tabakasının hacminin zamanla azalmasıyla adet sancısı da sorun olmaktan çıkabilir. Hormonlu rahim içi araçlar da birincil adet sancıları tedavi- sinde etkili sonuçlar vermektedir.

Filed in: SİNEMA KÜLTÜR SANAT

No comments yet.

Leave a Reply